Menu Zamknij

Spotkania w dzielnicach

Kilkuset mieszkańców gdyńskich dzielnic uczestniczyło w sześciu spotkaniach zorganizowanych w wakacje przez Ruch Miejski Wspólna Gdynia. Była to okazja do poznania się i porozmawiania o problemach dzielnic.

Ruch Miejski Wspólna Gdynia spotkania z mieszkańcami dzielnic rozpoczął w lipcu. Już pierwsze wydarzenie w Parku Kilońskim pokazało, że jest to coś, na co Gdynianie czekali od lat. Spotkania miały luźny charakter. Mieszkańcy mogli podejść i porozmawiać o problemach poszczególnych dzielnic, ale także zapisać swoje uwagi na kartce i wrzucić anonimowo do urny. Żeby przełamać dystans, na mieszkańców czekały napoje, drobny poczęstunek oraz atrakcje dla dzieci. 

Podczas spotkań odnosiło się wrażenie, że ludzie nie przywykli do tego, że ktoś chce się z nimi spotkać i porozmawiać. Wiele osób zwracało uwagę, że to był pierwszy raz kiedy mogli naprawdę opowiedzieć o swoich problemach, bo swoich radnych widzieli ostatnim razem podczas poprzedniej kampanii wyborczej. To coś, czego im bardzo brakowało – osobistego podejścia do ich dzielnicy. Już pierwsze spotkanie w Chyloni pokazało, czego oczekują mieszkańcy po swoich reprezentantach – starsi mieszkańcy Gdyni zwracali uwagę na konieczność remontów chodników i dróg osiedlowych, zbyt mała ilość ławek czy parków i skwerów. Młodsi mówili o małej ilości placów zabaw, boisk czy skateparków. Pojawiały się także tematy uporządkowania parkowania i stworzenia przyjaznej przestrzeni dla ludzi. Kolejne
wydarzenia – na Wzgórzu św. Maksymiliana, Witominie, Pogórzu, Karwinach i Chwarznie tylko to potwierdziły.

Opinie mieszkańców dotyczyły jednak nie tylko ich najbliższej okolicy, ale i funkcjonowania całego miasta. „Za dużo igrzysk, za mało chodników” to opinia gdynian, którzy przez długie lata nie mogą doczekać się rozwiązania
nawet drobnych, choć uciążliwych problemów. To bardzo pozytywne, że o swoich potrzebach nie boją się mówić zarówno młodsi, jak i starsi mieszkańcy naszego miasta – mówi Katarzyna Data-Złoch. – Oni mają prawo mieć oczekiwania i liczyć na to, że zostaną zrealizowane.
Mieszkańcy powinni być traktowani po partnersku – dodaje. Nie jest to koniec spotkań! Wspólna Gdynia we wrześniu planuje już kolejne spotkania z mieszkańcami naszego miasta.